Skansen w Kłóbce

W poszukiwaniu informacji o dorobku kultury duchowej i materialnej cywilizacji ludów Mezopotamii, Egiptu, Chin oraz Indii uczestnicy XI edycji projektu XI edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjno – wychowawczego ,,Oblicza Dialogu: Młody Asyż.

Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju” udali się do oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów od Kłodawy Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku  Etnograficznego w Kłóbce.

W skansenie uczniowie mogli oglądać:

* Kuźnię z Kruszwicy.

* Wiatrak z Zadusznik.

* Szkołę (z ciekawymi  przedmiotami: plecakami drewnianymi, stalówkami, piórnikami, zegarami – klepsydrami). 

Dworek rodziny Orpiszewskich, intelektualistów i patriotów (rodziny wielce zasłużonej dla historii Polskiczłonkowie tego rodu byli uczestnikami wszystkich polskich powstań narodowych, np. syn Ludwik uczestniczył w ataku na Belweder w 1830 roku).

Funkcje i wyposażenie poszczególnych pomieszczeń odtworzono zgodnie z przekazami historycznymi. Do dworu wróciły zgromadzone w muzeum zabytkowe obrazy, meble i inne wyposażenie pochodzące z kujawskich siedzib ziemiańskich, w tym także z Kłóbki. W drugiej części ekspozycji, mieszczącej się w piętrowym skrzydle pałacowym, zorganizowano wystawę twórczości malarskiej mieszkanki dworu, Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej, narzeczonej Fryderyka Chopina. Trzecia część ekspozycji mieści się w zabytkowych piwnicach pałacowych, gdzie odtworzono m. in. kuchnię dworską, spiżarnię  i pralnię.

Ciekawostki dotyczące dworku rodziny Orpiszewskich:

1. W czasie powstania styczniowego  w dworku mieściła się biblioteka, wśród zbiorów której znajdowały się m. in. encyklopedie oraz  książki o tematyce naukowej i agrarnej.

2. Dom szlachcica – dwór rodziny Orpiszewskich –był  ogrzewany piecami kaflowymi zbudowanymi  z kafli pochodzących  nie tylko z Polski, ale z europejskich zakładów. Przed świętami dziedzic jeździł do miasta po takie specjały jak: pomarańcze, bakalie, daktyle i inne rarytasy.

3. W dworku znajduje się oryginalny fortepian Forshtaina.Energię dostarczano z turbin wytwarzających prąd, turbiny te znajdowały się u młynarza.

4. Porcelana pochodziła z XVIII wieku z europejskich manufaktur.

5. Kapa batystowa – to rękodzieło kujawskie z bogatych wypraw ślubnych,  tzw. posagu.

W domu znajdowała się:

- stągiew, w której trzymano wodę,  - kierzynka (kierzanka, maselnica) do robienia masła,

- żelazko na duszę ( węgiel, denaturat), - skrzydlak do sprzątania (z piór gęsich lub kaczych)

- toaletka dziecięca ( nocniczek), - balia, w której się kąpano.

W okresie przed świętami Bożego Narodzenia zawieszano podłaźniczkę, a w czterech kątach izby kładziono snopki z czterech rodzajów zbóż, aby przyszły rok był urodzajny i by nie brakło nigdy chleba, który bardzo szanowano-całowano, kiedy spadł na ziemię.

Na stole kładziono orzechy, na nich biały opłatek i sianko pod obrusem.

Alkierz- to pokój gościnny.

W domu, w izbie kuchennej, zamiast szafy była skrzynia. W kuchni gotowano w żeliwnych  naczyniach; był żurownik (do gotowania żuru), a w dzieży zagniatano ciasto na chleb, który potem wypiekano w piecu. Przy domach w ogródkach było bardzo dużo roślin i ziół, które używano nie tylko w kuchni, ale w lecznictwie. Zioła suszono przy piecu, aby zimą można było z nich korzystać. Zboże zwożono latem w snopkach do spichlerzy i potem młockarnią  lub cepami wytrząsano ziarno, a następnie przewożono do młynarza lub kobiety mieliły je na żarnach. W spichlerzu była stępa do rozbijania zboża na kaszę.

W gospodarstwie bogatszego chłopa był też kierat, który był pierwszym silnikiem napędzanym siłą koni. Sprzęty rolnicze były zawieszone na ścianach budynków gospodarczych. Olejarnia, niezwykle ważne miejsce, bo jak kiedyś mówiono: „Kto sieje len, ten zbiera złoto”.

Wycieczka do skansenu w Kłóbce była bardzo udana i wartościowa, ponieważ przybliżyła uczniom  wygląd dawnej wsi, pozwoliła na zapoznanie się z jej architekturą, kulturą, życiem codziennym, stanowiła niezwykłą podróż do przeszłości naszych przodków.