Spotkanie z historykiem

30 X 2023r. ramach realizacji XI edycji projektu edukacyjno - wychowawczego ,,Oblicza Dialogu” odbyło się spotkanie uczestników projektu z absolwentem naszej szkoły, a obecnie kierownikiem Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Podczas zajęć z młodzieżą prelegent :

• Poruszył zagadnienia związane z Torą - najważniejszą księgą judaizmu.

• Przybliżył historię powstania narodu izraelskiego i związane z tym fakty:

- pierwsze bicie monety,

-1000 lat Żydów jako obywateli Polski,

- tworzenie kultury polskiej przez Żydów,

- jedyne państwo Izrael wyznające Boga,

- okres patriarchów,

- okres królestwa Izraela,

- powstanie świętej księgi Izraela – Tory,

- powstanie Tory jako uzewnętrznienie słowa Bożego,

- pieczołowita praca przy spisywaniu i troska o Torę,

- świątynia jerozolimska i pozostałość po niej,

- czym było „święte świętych” dla Żydów,

- synagogi i rabini w niej posługujący.

• Przedstawił i zilustrował najważniejsze święta hebrajskie, nawiązując do odpowiedników w chrześcijaństwie, jednocześnie podkreślając, że miały one uroczysty charakter, np.

Szabat – po zachodzie słońca w piątek;

Początek roku, a po 10 dniach Dzień Przebaczenia;

Pesach - Święto Przaśników ( WIELKANOC);

Chanuka - Święto Światła;

Chanukija – dzieci otrzymują słodycze, można by powiedzieć, że do tego nawiązują prezenty otrzymywane w Boże Narodzenie;

Sukkot - Święto Szałasów, zwane też Świętem Kuczek.

Nasz gość wielokrotnie podkreślał, że jego zamiarem było przypomnienie, iż przez kilka stuleci razem z nami żył naród, który pięknie i trwale wpisał się we wspólną historię, który stworzył wspaniałą kulturę, wielką naukę i sztukę. Jego tradycje i obyczaje
w części zostały przez nas przyswojone, Naród ten w ciągu zaledwie kilku lat przestał żyć obok nas, nie wolno nam o nim zapominać.